Prenašajo se s kontaktom, v tem primeru s spolnim kontaktom. Z ozirom na spolne navade jih lahko najdemo tudi v ustih in žrelu in v predelu zadnjika in danke.
Genitalne bradavice, tako kot vse druge virusne bradavice, povzročajo humani papiloma virusi. Gre za druge tipe bradavic od tistih, ki jih najdemo na koži rok in nog, vendar za isto skupino virusov.
Genitalne bradavice je najpogostejša spolnoprenosljiva bolezen. Velik del prebivalstva, ki je bil spolno aktiven je okužen z humanimi papiloma virusi (HPV). Večina okuženih je brez težav, očitni znaki okužbe – bradavice – se pojavijo le pri približno 1% populacije. Del virusov, ki lahko povzročijo spolno prenosljive bradavice, je kancerogenih – lahko sprožijo nastanek raka materničnega vratu ali danke (pa tudi ust, grla in dihal). Pri nezaščitenih spolnih odnosih z okuženim partnerjem je verjetnost okužbe velika.
Dosledna uporaba kondoma je najboljša zaščita pred okužbo s HPV, vendar je potrebno vedeti, da se virus lahko prenese z ali na predele kože, ki niso zaščiteni s kondomom.
Da, po odstranitvi genitalnih bradavic se možnost prenašanja virusa zmanjša, nikakor pa ni izključena.
Zdravljenje genitalnih bradavic je poseben izziv za strokovnjake. Ponovitve so pogoste, tudi mesta, kjer se bradavice pojavljajo, so velikokrat zdravljenju težko dostopna. Ponavadi zdravljenje traja več tednov ali mesecev. Vseeno so uspehi dobri in kontinuiranega ponavljanja je, pri sicer zdravih osebah, res malo. Ponovne okužbe so ob enakem načinu življenja, seveda, mogoče, virusov je namreč cela vrsta.