Nestrokovnjak težko zagotovo trdi, ali je znamenje nevarno ali ne. Po drugi strani si v razvitem svetu tudi preko 70% ljudi pravilno postavi diagnozo – nevarno pigmentno znamenje. Pri oceni s prostim očesom nas vodijo nekateri kriterijii:
Kadar opazimo pri rašči, ki jo gledamo, da se izrazito spreminja, predvsem v velikosti, barvi in obliki, na vsak način obiščimo zdravnika.
Prave nevuse, pravimo jim melanocitni nevusi, ponavadi vedno izrežemo. V zadnjih letih se pojavlja in uveljavlja še druga vrsta odstranitve – t.i. “shaving”, kjer znamenje odstranimo zelo površinsko in šivanje ni potrebno, brazgotina pa je manjša. Obe metodi omogočata pregled tkiva, ki je pri pravih melanocitnih znamenjih pravilo. Za nekatera znamenja lahko strokovnjak z gotovostjo reče, da so nenevarna, v teh primerih lahko uporabimo druge metode odstranitve: laser, radiofrekvenco, električni nož, zmrznjenje, …
Pri odstranjevanju znamenj je pregled pri specialistu ključnega pomena. Takrat specialist ugotovi, za kakšno znamenje pravzaprav gre in šele na osnovi teh ugotovitev izbere pravilno metodo odstranjevanja.
Kirurško odstranjevanje znamenj je poleti povsem primerno, pomeni pa majhno motnjo, predvsem, kadar smo rano zaprli s šivom. V tem primeru mesta posega dosledno ne smemo močiti, kar pomeni, da je dopustniško kopanje omejeno. Celjenje je poleti enako dobro kot pozimi.
Zatrganje ali poškodba znamenja ponavadi ne pomeni nič nevarnega. Običajno poškodujemo znamenja, ki segajo nad nivo kože, velikokrat so mehka na otip, svetlo rjava, to pa so znamenja, ki so praviloma nenevarna. Enkratna poškodba ne pomeni nobenega tveganja.
Znamenja praviloma ne srbijo. Srbi lahko vneto znamenje, srbež tedaj traja največ nekaj tednov. Znamenje in neposredna okolica postane vsaj malo rdeča. To običajno ne pomeni nič nevarnega. Vendar tudi nevarna znamenja včasih srbijo, hkrati pa tudi drugače opozarjajo nase, torej rastejo, spreminjajo obliko, barvo, …
Srbež v predelu znamenj, ki traja več kot en mesec, velja za znak, da je potrebno obiskati zdravnika.
Dolgo v primeru znamenja pomeni vsaj 3 leta. Takšna znamenja ne krvavijo sama od sebe. Krvavitev, če do nje pride, je skoraj vedno posledica poškodbe. Če je krvavitev enkratni dogodek, se ne vznemirjajte, če pa se ponavlja, je potrebno opraviti pregled.
Če so se povečala znamenja na trebuhu ali na dojkah, je to normalno, saj se je koža raztegnila na teh mestih. Med nosečnostjo nekatera znamenja potemnijo (kot tudi prsne bradavice), nekatera nastanejo na novo. To je povezano s hormonskimi spremembami in ni nič nevarnega. Če se pojavi kakšno novo pigmentno znamenje, ki odgovarja kriterijem ABCDE, pa obiščite zdravnika.