Srbež je vsem znan neprijeten občutek, ki človeka sili, da se popraska. Lahko je prisoten le na določenem mestu/mestih na koži ali pa nas srbi koža celega telesa. Ni povezan s kakšno značilno spremembo na koži, pač pa na srbečih mestih pogosto opazimo posledice odziva na srbež – praskanja: tanke vzdolžne praske, drobne okrogle ranice ali krustice, po dolgotrajnem praskanju pa grobo, zadebeljeno kožo (lihenifikacija). Močan srbež pogosto moti spanje, če je dolgotrajen vodi v anksioznost ali depresijo.
LOKALIZIRAN SRBEŽ se največkrat pojavi zaradi različnih sprememb/bolezni kože (npr. kontaktni ekcem, naglavna ušivost) ali ob nevropatskih motnjah (npr. notalgia paresthetica na hrbtu).
GENERALIZIRAN SRBEŽ se pojavlja ob številnih kožnih boleznih (atopijski dermatitis, okužba z garjami itn.) in prav tako številnih sistemskih boleznih (npr. anemija zaradi pomanjkanja železa, pešanje ledvične funkcije, motnje v delovanju ščitnice, kot spremljevalec malignih obolenj).
Umirjamo ga s pomočjo različnih lokalnih pripravkov in sistemskih zdravil, pogosto bolnika napotimo tudi na t.i. fototerapijo (obsevanje z UVB in UVA žarki). V vsakem primeru pa je potrebno srbečo kožo skrbno negovati s pripravki, ki so namenjeni občutljivi koži.